Přímá výuka lyžování

Výuka lyžování WEX-DIRECT Ski METHOD

U NÁS bylo možné samostatně LYŽOVAT ZA HODINKU

Pro informaci - než začnete číst:

S ohledem na šílenství v tomto světě v poslední době jsem se rozhodl s plnou platností odejít do "lyžařského důchodu" a na rovinu - ať si v tomhle blázinci učí kdo chce - a co chce.

Vlastní výuku lyžování jsem definitivně uzavřel k podzimu roku 2021


Co takhle se naučit lyžovat / bezpečně sjíždět výukový svah - "ZA HODINKU"?

U mých dealerů kteří pokračují ve své práci sjíždí průměrný začátečník výukový svah samostatně a bezpečně za 2 - 2,5 hodiny.
Nepotřebuje se učit zatáčení pomocí pluhu - a pak se ho zase pracně odnaučovat.

U nás funguje -

PŘÍMÁ VÝUKA LYŽOVÁNÍ

Jsem skálopevně přesvědčen, že po 100 letech hledání ideální výukové metody v lyžování přichází zásadní zlom. Objevil jsem naprosto nový pohyb, který dokáže inicializovat zatáčení v paralelním postavení lyží, umožňuje ve spojení s nově koncipovaným výukovým postupem naučit úplného začátečníka ve věku od 4/5 let samostatně sjíždět výukový svah v paralelním postavení lyží (NE CARVOVAT !!!) za max. 2 hod intenzivní výuky - se zárukou.

Tento pohyb používají pro ovládání lyží absolutně všichni lyžaři - od začátečníků po profesionály, přes závodní sjezdaře až po demonstrátory.

Malé dítě ve věku okolo 4-5 let dokáže pomocí tohoto pohybu samostatně sjíždět svah "za vodičem" po hodinové výuce - pokud před výukou rodiče zajistí "rozježdění" a "rozchození" žáka na lyžích na rovině, na mírném svahu - jízdou pouze rovně. Ideální je i cvičení s lyžemi občas i doma na koberci. Opět - i malé děti učíme BEZ VÝUKY zatáčení v PLUHU, oblouk je inicializovaný naprosto novým a ve výuce doposud neznámým - a nepoužívaným - pohybem, odpozorovaným speciálním přístrojem od davu rekreačních i závodních lyžařů.

Používáme nový pohyb, který se nikdy a nikde na světě neučil a ve výuce lyžování se (zatím) nepoužívá - a přesto jeho pomocí úplně všichni na této planetě (na lyžích) zatáčíme. I vy - profesionální učitelé lyžování, i Vy, kdo právě čtete tento článek - stačí sledovat svoje lyže za jízdy - každý jsme si na tento pohyb museli přijít sami - a teprve poté jsme zvládli svoje lyže a ovládáme tímto pohybem zatáčení v paralelním postavení lyží (mluvíme o smýkaném oblouku = NE carving).

Začali jsme ve výuce používat tento nový pohyb - a přišlo nadšení. Nadšení vyučujících - nadšení žáků... po několika málo hodinách "programování" je úplný začátečník schopen jízdy v paralelním postavení lyží, malé dítě odnaučíte tímto pohybem pluh během několika minut (pokud ho už někdo tvrdě "nazaprogramoval" několikaletým návykem).

V naší výuce lyžování, kde používáme tento pohyb v nově koncipovaném výukovém postupu, Vás budeme tedy učit rovnou lyžovat - pluh používáme pouze pro zpomalování v jízdě a ve speciálních situacích. Ani používání pluhu k zastavení = úplnému zabrždění - u nás neučíme - a nedoporučujeme. Již od prvních krůčků BRZDÍME = zastavujeme - obloukem ke svahu v paralelním postavení lyží.
Výuka zatáčení v pluhu je úplně odstraněna, používáme progresivnější, spolehlivější, bezpečnější a především rychlejší metodu výuky zatáčení.
A není to carving (zatáčení pouze jízdou na hranách lyží pomocí radiusu lyží).

V naší výuce používáme "Přímou výuku lyžování" (WEX-DIRECT Ski METHOD).

Autor metodiky:
"Zatáčení v pluhu nepovažuji za základní lyžařskou techniku a dovednost - je to především přímá cesta do nemocnice, ničení kyčlí (především v útlém dětském věku), je to naprosto zbytečně složitý a zdlouhavý mezistupeň ve výuce lyžování, který má pouze jediný výsledek - uměle prodlužuje výuku lyžování a vrací klienty opakovaně do lyžařských škol.
Další z hlavních důvodů, proč výuka musí probíhat "přes pluh", je také používání nepřiměřeně dlouhých lyží k výuce. Pak je lyžař nucen do zbytečných pomocných pohybů, mlácení rukama nad hlavou a extrémní vyklánění se z rovnováhy - to jsou všechno pohyby, které přímo k lyžování nepotřebuje - proto je u nás NEUČÍME
"

Žádná lyžařská škola se však této výuce dobrovolně nebrání. Klient stráví ve výuce více času - a víc musí zaplatit. Proč toho tedy nevyužít ?!?

Naše praxe však prokázala, že při použití naší výuky "odbavíme" mnohem více spokojených klientů, kteří k nám přivedou další lavinu.
Na rozdíl od nespolehlivé standardní a dlouhé - současné výuky lyžování přes pluh s desítkami pomocných pohybů.

Výuka zatáčení pomocí pluhu se provádí pouze tam, kde je lyžařský instruktor již v koncích - a neví jak dál. Často použil pro výuku tzv. nepřiměřené lyže - a zákazník je hned na začátku v koncích. Obě lyže najednou neovládá, neovládá pohyby ani směrování své jízdy a to především proto, že ve výuce jezdí POMALU. Jinak to totiž nejde - a nepřiměřeně dlouhé lyže se v pomalé jízdě ovládají velice těžkopádně. Pak přichází pokus o zvládnutí nepřiměřeně dlouhých lyží - pomocí zatáčení v pluhu, různé nadskakování - nadlehčování - přestupování a naklánění a uklánění.
A když se to (zatáčení v pluhu) konečně naučíte, instruktor Vám pak řekne - "Tak jsme to zvládli.... teď se podívejte kolem sebe - jezdí někdo v pluhu? NE!! Tak přijďte příště a JÁ Vás to odnaučím!"

Co Vás jako inteligentního tvora okamžitě napadne?
"Jsem magor nebo co ?!? Dělá si ze mne srandu ?!? Proč mě učí něco, co mne v zápětí chce odnaučovat ?!?"

Možná mi budou specialisté a odborníci oponovat - to je ale pouze PŘECHODNÝ prvek - u pluhu samozřejmě nezůstáváme...
Tak to prosím vysvětlete malým dětem, do kterých se tento program tvrdě zaprogramuje - a je tady PROBLÉM.
Tak to prosím vysvětlete začátečníkům, které v pluhu tvrdě učíte zatáčet pomocí ramen - a tak se potom také všichni snaží vždy zatáčet - a je jim jedno, jestli mají lyže paralelně nebo v přívratu. U výuky pluhu vzniká zásadní chyba, která lyžařům dálě znemožňuje bezpečně ovládat lyže.

Jízda na lyžích má svá specifika.
Kdo nezvládá odpovídající lyžařskou techniku a především nepoužívá pro první krůčky = výuku lyžování - tzv. přiměřené lyžařské vybavení, může být hned z počátku výuky hodně zklamán. Lyže neposlouchají, s lyžemi se víc peru než se učím lyžovat - to, co mi předvádí lyžařský instruktor, je pro mne sci-fi.
Při používání nepřiměřených lyží musí následovat výuka zatáčení přes pluh - každá noha se do směru zatáčení přesouvá zvlášť - a pak ale následuje pracné odučování / přeučování. Taková výuka je zdlouhavá, drahá a nelogická.

Přitom to jde také jinak... levněji, rychleji a jednoduše.

Jízda vyžaduje větší spolupráci těla, než se dnes v lyžování učí - výuku speciálních pohybů končetin, zaměřených na ovládání a usměrňování jízdy a citlivé dávkování pomocných pohybů - výuku rovnováhy a pochopení toho, co - a jak - vůbec v jízdě způsobuje zatočení lyží.

A NENÍ TO PLUH - a už vůbec NE směšné vyklánění se z oblouku s klátícími se "větvemi" (rozuměj - rukama) nad hlavou tak, jak to dnes nepřirozeně a nesmyslně předvádí 99% instruktorů lyžování.

Už jste si někdy stoupli ke sjezdovce a pozorovali, jakou technikou zatáčí lyžaři na svahu?
Jezdí tam někdo v PLUHU?
Zatáčí někdo celou dobu PLUHEM?
Mává tam někdo rukama nad hlavou?
NE !!!

Snažil jsem se, moc jsem se snažil někoho najít - kromě nejmenších dětí / začátečníků, nebo v ohrádkách lyžařských škol, nebo ve "výukovém hadu" - NIKDO.
Nikdo nejezdí v pluhu - kdo "umí lyžovat", zatáčení v pluhu okamžitě zavrhl jako nepříjemnou a nebezpečnou techniku, kterou používá pouze v nouzi - v podstatě pouze v pomalé jízdě nebo téměř na místě tam, kde se s lyžemi napříč nevejdu a potřebuji jen mírně zpomalit.
Pluhem nesjedete bezpečně prudký svah, pluhem nezastavíte - pluh NUTÍ a umožňuje jezdit začátečníkům pouze rovně - bez zatáčení = bez automatického a bezpečného přibržďování smykem v jízdě - PLUH učí zatáčení horní částí trupu - rukama a rameny - ale přesto se tahle technika učí ve výuce lyžování jako základní - přesto se děti a začátečníci nutí do nepřirozených a zbytečných pohybů a návyků.

Děti se stále od prvních krůčků programují na zatáčení a jízdu v pluhu - a tak všude vidíte ty nejmenší, třesoucí se dětičky jak se valí rovně dolů svahem, s doširoka roztaženýma nohama a rukama, s výrazem hrůzy / i blaženosti v obličeji - jak se pak zastavují dole přímým třísknutím do jiného lyžaře, do fronty u vleku, do zábradlí - a nebo v nejlepším případě do mámy a táty.

Proč?

 • Protože se k výuce používají nepřiměřené lyže a nepřirozené pohyby, které nesouvisí s lyžováním.
 • Protože 99% lyžařských škol prostě jinak učit neumí - a umět nechtějí.
 • Protože lyžařským školám zaručuje výuka pluhu návrat klientů.
 • Protože se děti ve výuce nutí jezdit za instruktorem v "hadu" - a v "hadu" jinak jet nelze než pluhem. Budeme jezdit v hadu = proto se musíte naučit plužit. Že pak už nikdy v hadu jezdit nebudete? Co na tom - u nás si platíte za jízdu v hadu = naučíme vás plužit.

Když Vás naučím něco, co pak ale používat nebudete - a k zatáčení už vůbec ne - logicky vás to také musím odnaučit, abyste se mohli naučit konečnou techniku. To ale stojí spoustu drahoceného času - a peněz = Vás. A pokud si já budu účtovat za čas, který u mne trávíte - chci, abyste ho u mne strávili co nejvíce.

Přišly na to již dávno švýcarské lyžařské školy (kde je pluh ve výuce zařazen pouze jako "přirozený" = automatický, nutný pouze jako úhybný manévr nebo zpomalení v jízdě), přišly na to některé školy v Německu - a již "stávkuje" i spousta škol v Rakousku. Kdo má rozum a dívá se - musí pochybovat.

U nás si nemusíme účtovat za čas strávený výukou - u nás Vás vždy naučíme bezpečně sjíždět svah v paralelním vedení lyží hned v první lekci - bez klátění rukama nad hlavou, bez tlačení do kolen a hlavně - bez zatáčení v přívratu (pluhu). Za hoďku - dvě - už jen sami lyžujete. U nás platíte jakožto v jediné lyžařské škole na světě za výsledek - ne za čas, protože my Vás učíme PŘÍMO lyžovat.

Průměrná kompletní výuka u nás trvá 2,5 hod. Pokud Vám to bude trvat déle - platíte pouze 2,5hod.
Pokud se vrátíte = nezvládli jste samostatně sjíždět svah za 2,5 hod / prodloužíte výuku / vrátíte se jednou, dvakrát, třikrát = pořád to nejde / platíte v jedné sezoně pořád pouze 2,5 hod = 1 lekci.

Proč je tohle možné?
Protože my nechceme, abyste se MUSELI vracet. Proto Vás u nás chceme naučit lyžovat - a nechat lyžovat. My chceme vybudovat továrnu na lyžaře - ne na výuku.
Učíme Vás PŘÍMO LYŽOVAT = NE PLUŽIT, abychom Vás to zase museli přeučovat a odnaučovat - od nás odjedete na lyžích jako plnohodnotný lyžař.

PODMÍNKA ÚSPĚŠNÉ VÝUKY u nás -
- pokud je zájemce o výuku lyžování fyzicky a mentálně na průměrné úrovni (fyzicky = vyjdete bez kolapsu svižně do 3.patra / mentálně = nemáte panickou hrůzu z jakéhokoliv pohybu, pádu, nebo průměrné rychlosti = jízdní kolo, kolečkové brusle), pak zaručujeme začátečníkům za 2,5 hod výuky plynulou jízdu - v paralelním postavení lyží / ovládání driftingu = smýkané oblouky i základy / pochopení carvingu!

! ! !
Jestliže máte nepřekonatelnou hrůzu a paniku z jakéhokoliv pohybu, pokud Vás po třetím zvednutí ze země berou mdloby a křeče, a pokud nevydržíte stát na svých vlastních nohách alespoň tři hodiny bez sednutí - a pokud mi budete celou dobu výuky opakovat - já se bojím / já to nezvládnu / to já neumím / já to dělám špatně a já jsem dřevo a vždyť jsem to říkal, že upadnu a že se to nenaučim - úpěnlivě Vás prosím - nezkoušejte se ani u nás naučit lyžovat. Jste totiž dopředu naprogramovaní na to, že se lyžovat opravdu nenaučíte - a naučit nechcete !!!
! ! !

To pak nejsme schopni ani při nejlepší vůli změnit... na to neexistuje žádná výuková metoda ani technika - pouze amputace hlavy.

Navíc - pokud máte hrůzu z rychlosti a ze skluzu, mohlo by lyžování být velice nebezpečné Vám - i ostatním.

Lyžování je sport - a tak přistupujte i k výuce.
Pokud chcete jít lyžovat - musíte chtít jít sportovat.
Brždění na lyžích vyžaduje sílu - na lyžích za Vás nebrzdí stroj, hydraulika ani žádná mechanická páka. Pokud je Vaše fyzická kondice na nule, můžete při prvním pokusu o zastavení na lyžích i zemřít.

Pokud však alespoň minimálně žijete sportem a pohyb je pro Vás radost a ne utrpením (rekreačně kolo, plavání, brusle, míčové hry, chůze, turistika atd.), pokud ovládáte přirozeně svoje tělo a končetiny = nemusíte se pohledem dívat na to, jestli pohybujete levou nebo pravou nohou doleva nebo doprava - pokud se trefíte botou sami do vázání, pokud vnímáte hned na poprvé co Vám instruktor říká - a pokud máte v hlavě naprogramované, že TO DÁTE - a že na to MÁTE - a že se chcete naučit lyžovat a učite se s radostí a těšíte se na lyžování - pak jsme tady pro Vás a nebude to problém.

Učíme:

 • Začátečníky - pro první krůčky
 • Pokročilé - pro zdokonalení
 • Privatní výuka do 3 osob / nebo skupina od 4 do 8 osob
 • U dětí do 12. let platíte jednu výukovou lekci = 2,5 hod. Ve výuce malých dětí od 4 do 6/7 let nelze předpokládat, že vždy zvládnou samostatné sjíždění po jedné výukové lekci - nemají ještě dostatečně vybudovanou komplexní motoriku = učíme tedy i rodiče, jak s dětmi pracovat dál!
 • Záruku 100% výsledku dáváme pouze osobám, u který je ukočen základní vývoj - mentální a fyziologický, jejich motorika je již vybudovaná a schopná ovládat bez problémů celé tělo = od cca 9-12 let..

Vyučujeme nejmodernějším výukovým programem WEX - peciálně vyvinutým pro rychlé a komplexní zvládnutí základů lyžování - tzv. kombinovaná alternativní výuka - Přímá výuka lyžování WEX-DIRECT Ski METHOD.
Pro nejlepšími výsledky používáme lyže speciálně vytipované přímo pro Vaši osobu a pro výuku = dostanete vždy tzv. PŘIMĚŘENÉ vybavení = zapůjčení v ceně výuky.
Lyže Vám nezapůjčíme krátké - a také NE dlouhé - u nás neexistují lyže ani krátké, ani dlouhé - vždy dostanete lyže PŘIMĚŘENÉ.

Přiměřené Vaší váze, síle, Vašim schopnostem a využití.

Co s Vámi vlastně uděláme?

 • V první řadě - naučíme Vás vše nejprve na místě - a pak - pro začátky - především zpomalíme vaši jízdu a pohyby.
 • Budeme zkoušet několik jednoduchých pohybů naprogramovat do vašich zvyků a návyků na místě, pak to samé zopakujeme pomalu za jízdy.
 • Naučíme Vás se zvednout po pádu tak, jak to zatím neznají ani na vysokoškolských katedrách - a to na 100% spolehlivě, pohodlně a bez jakýchkoliv problémů - jako malé batole :-)
 • Naučíme Vás nejprve odděleně všechny pohyby, které budete následně (i v budoucnu) potřebovat pro ovládání Vašich lyží - pak je budeme plynule spojovat do celku.
 • Určitě na Vás budeme přísní a tvrdí - lyžování je nebezpečný sport a tak ho musíte chápat už ve výuce. Pokud hledáte pohledem, kde máte levou a kde pravou nohu - musíte to změnit. Lyžujeme hlavou a mozkem - a ve výuce Vás ho učíme používat - proto při otáčení na místě nesmíte hledat svoje nohy, ruce nebo hůlky. Naučíme Vás je vnímat - a ne hledat. Tak se naučíme zvládat = NAPROGRAMOVAT do mozku - jednoduché pohyby -

- a potom - pak vše jednoduše složíte v pomalé jízdě do oblouku. Pro zvládnutí snožného oblouku, přirozeného oblouku v pluhu i oblouku na hraně budete potřebovat max. 2,5hod.

Ovšem znovu opakuji - pokud jste na průměrné fyzické a mentální úrovni !

Po dobu výuky Vám zapůjčíme ZDARMA přiměřené výukové lyže - v ceně - zapůjčení možno prodloužit po zbytek dne pro Vaše lyžování!

Po první lekci výcviku zvládnete samostatný a kompletní pohyb po svahu:
- obracení, chůze, vstávání
- krátký a dlouhý snožný oblouk - řízení lyží driftováním / pluh POUZE pro přibrždění a zpomalení jízdy
- bezpečné zastavení / zpomalení jízdy obloukem ke svahu
- jízdu na vleku
- sjíždění modrých sjezdovek ve snožné stopě
- plynulé zatáčení a řízení rychlosti

UKÁZKY Z PRAXE - výuka po 1 - 2 hodinách - absolutní začátečníci...


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky