Tohle prosím nedělejte

RAX / STAKI a výuka lyžování

Takže výsledek (k mluvenému textu z PROMOVIDEA):

Je pitomost, že se dítě NĚCO nemusí učit. Děti se musí učit všechno, jinak se přizabijou...
Je pravda, že se na lyžích RAX / Staki nemusí učit začátečník lyžovat - protože pro tyhle "lyže" se nepoužívá lyžařská technika = lyžovat se začátečník nenaučí, naučí se pouze NĚJAK sjíždět svah - říkejme tomu RAXOVAT / STAKOVAT :-) . Takže opravdu - pokud chcete Raxovat - nemusíte se učit lyžovat.

A je 100% pravda, že pokud začnete na Raxech / Staki sjíždět svahy jako začátečník, pak nemáte šanci v budoucnu (po zautomatizování návyků) přestoupit na klasické lyže (a je jedno, jestli krátké nebo dlouhé).

Všimněte si znovu - na 90% záběrů těch "sjíždějících" - všem plandají špičky ve vzduchu. Jedině tak tyhle "lyže" - Staki - začátečník ovládne bez výuky a rad učitele lyžování. Ale klasickou lyži tak neovládnete - a co pak s tím zažitým příšerným záklonem, to ať mi někdo ukáže. Je to pak konečná. Potvrzeno v praxi = jiná konstrukce = jiná technika.

Demagogie tohoto webu je na prokurátora - je to úmyslné matení zákazníka, neodborné výklady a především klamavá reklama - v komplexu celá demagogie připomíná praktiky Šmejdů .....

Můj text není odrazování od výrobku, abyste si ho nikdo nazakoupil. Byl jsem u jejich vývoje a vím o čem mluvím. Lyže RAX - STAKI doporučuji pokročilým a dobrým lyžařům jako doplněk pro zábavu a adrenalin - pro červené a černé sjezdovky, pro strže a hluboký sníh....

Takže doporučuji - naučte se nejprve dobře (nebo dítě) klasicky lyžovat na normálním lyžařském vybavení, a pak - pokud máte zbytečné peníze - si pro zábavu klidně pořiďte lyže RAX (STAKI). Pokud tolik nemáte, tak stačí uříznutá lyže za patou vázání (prozradím Vám i přesnou vzdálenost zjištěnou při testech - tak, aby to vážně fungovalo úplně stejně..), zakoupit si levné pevné vázání za 500,-Kč, a užijete si naprosto stejnou zábavu jako na Raxech - STAKI. V současném provedení je totiž litinová koncovka naprosto nefunkční... tedy k ničemu. Na obranu proti konstruktérům lyží STAKI - ona tam svůj důvod má. Důvod jediný - na lyžích STAKI pk můžete používat i pojistné vázání - jinak není na co (kam) přišroubovat patu vázání. I proto je na lyžích litinová kocovka.

Bohužel výrobce lyží Staki pozměnil nejen konstrukci lyže, ale i křidélek (oproti originálnímu provedení RAX) V původním provedení po náklonu lyže o 20° začala křidélka řezat do sněhu a stabilizovala tak oblouk na hraně, v současném provedení můžete naklonit lyže o 90°- a křidélka jsou pořád ve vzduchu = k ničemu. To, co vám tak "dobře řeže", je velice krátký a ostrý konec přetížené hrany pod patou vázání... tak to prostě je.

INFO K TECHNICE SJÍŽDĚNÍ NA LYŽÍCH RAX (STAKI):

 • K provádění oblouků na tomto vybavení se využívá výrazného zatížení lyží v zadní části lyže (záklon a mírný podřep), po uvolnění špiček lyží je možno volně natáčet lyže jakýmkoliv směrem.
 • Pro ovládání lyží RAX (STAKI) není nutné (a ani možné) používat žádnou ze známých lyžařských technik BEZ PATŘIČNÉ ZMĚNY a úpravy techniky lyžování - to pak umožní ji aplikovat i na tomto vybavení.
 • Z uvedeného vyplývá, že pokud lyžař již neovládá techniky pro sjíždění a zatáčení na klasických lyžích, na lyžích RAX - Staki získá pro klasické lyžování pouze špatné návyky, které v lyžování využije pouze velice omezeně - záklon, brždění patami v záklonu, natáčení trupu a paží do oblouku atd. - a které jsou pro klasické lyžování a ovládání klasických lyží vyloženě škodlivé.
 • Pokud by byl veden lyžařský výcvik na lyžích RAX - STAKI , pak toto vybavení neumožňuje začátečníkům bezchybné provádění některých základních a důležitých cviků, důležitých pro ovládání klasických lyží.
 • Každý, kdo začíná na lyžích RAX - Staki - poprvé jako začátečník sjíždět lyžařské svahy, postupuje velice rychle a jednoduše k jedinému cíli = dostat se relativně bezpečně ze svahu dolů - a to jakkoliv a jakýmkoliv způsobem, s možností brzdit třeba i pouze záklonem = patkami lyží.

Lyže RAX - STAKI jsou o 30% pomalejší z důvodu zařezávání rovného, krátkého a tvrdého konce lyží pod patou vázání, a neumožňují tak přejíždění rovnějších úseků jako klasická lyže. prostě - budete víc chodit a více se odrážet... Při přestupu na delší lyže (například požadavek rychlejšího sjíždění, což toto vybavení vyloženě neumožňuje = účast na závodech ve sjezdu nebo slalomu - i v rámci školního lyžařského výcviku), není schopen lyžař začínající na lyžích RAX - STAKI - naučenými pohyby spolehlivě a především BEZPEČNĚ ovládat JAKÉKOLIV jiné lyžařské vybavení a musí zahájit znovu výuku základů = lyžařský výcvik na klasických lyžích od prvních kroků = na patřičném vybavení = klasické lyže !

Z těchto důvodů je naprosto jednoznačné, že lyže s koncepcí RAX / STAKI jsou určené pro lyžaře:

 • kteří netouží po postupném zdokonalování v technice lyžování a chtějí se pouze dostat ze svahu dolů
 • pro začátečníky, kteří se nechtějí - a nebudou chtít - učit sjíždět na klasických lyžích (špatné návyky)
 • kteří chtějí především jezdit pomalu a nevadí jim občasná "procházka" pěšky za družstvem, které přejíždí delší roviny na klasických lyžích bez problémů (narozdíl od Raxů)
 • nebo především kteří již zvládají klasickou lyžařskou techniku a hledají zábavu a adrenalin v terénu i na prudší sjezdovce

Lyže RAX - STAKI jsou nevhodné pro:

 • výuku lyžování začátečníků
 • rovné a pozvolné svahy
 • školní lyžování a lyžařské kurzy

Několik mých dalších textů na toto téma:

https://www.snowblade-academy.banda.cz/clanek/101455/cernoch-c-6/

https://www.snowblade-academy.banda.cz/clanek/46023/jeste-jednou-lyze-rax/

https://www.lyze-snowblade.cz/-and-quot-lyze-and-quot--raxski---easy-carv

Takže prosím - lyžujte s rozumem - a pozor na podnikatele, kteří bez ohledu na Vaše zdraví Vám prodají / vnutí naprosto cokoliv .....